DJI Matrice 300 RTK – inspekční nástroj snů

Nové možnosti umělé inteligence umožňují efektivnější a snazší provádění inspekcí

V dnešní době se kontroly pomocí dronů staly běžnou praxí téměř v každém odvětví. Ať už jde o plánování postupu údržby u vrchního vedení elektrické energie nebo o posouzení škod na majetku, například na střeše, drony pomáhají inspektorům snadno shromažďovat základní data a zároveň minimalizovat potenciální rizika při výkonu práce.

 

Inspekce pomocí dronů se obvykle skládá ze tří klíčových prvků uvedených na obrázku níže.

Uvedený postup vypadá sice jednoduše, ale v praxi může být mnohem komplexnější a náročnější na realizaci. Jedním z faktorů mohou být například použitá letecká platforma a senzory vhodné pro inspekce, dále je složitá samotná povaha této technologie. V neposlední řadě je také nutné vzít do úvahy nezbytnost kvalifikovaných a profesionálních operátorů. Pro většinu organizací, které chtějí tuto technologii zavést ve větším měřítku, přináší poslední část z těchto faktorů významné dopady na náklady.

Pilotní výcvik – nezbytnost úspěšné integrace dronů

Stejně jako u každé jiné profese, rekvalifikace stávajícího nebo zaškolení nového pracovníka může představovat velkou časovou zátěž. A odvětví bezpilotních prostředků v tomto není jiné. Výjimečné dovednosti jako ovládání dronů, zpracování leteckých snímků pro 3D modelování a schopnost interpretace dat vizuální a termální analýzy jsou jen některé z kompetencí profesionálního operátora dronu, zejména pokud provádí rozsáhlé kontroly majetku.

Zvládnutí těchto dovedností není jednoduché, a proto klíčovým pilířem při návrhu DJI Matrice 300 RTK bylo tyto funkce co nejvíce zpřístupnit. S dobou letu až 55 minut, odolností IP45, šestisměrovou detekcí překážek a dalším, je Matrice 300 RTK v současnosti nejimpozantnější průmyslovou platformou DJI. Tomuto zařízení skvěle asistuje hybridní senzor Zenmuse řady H20, který nabízí fotoaparát s 23násobným optickým zvětšením, 20 MPix širokoúhlý fotoaparát, laserový dálkoměr s dosahem až 1 200 metrů a radiometrickou termokameru. Kombinace DJI Matrice 300 RTK a Zenmuse H20 tvoří odolné a inteligentní řešení bezpilotního prostředku pro celou řadu použití a případů.

Zenmuse řady H20 je prvním hybridním senzorem DJI pro podnikové použití.

 

Pro rutinní mise sběru dat, jako například inspekce vrchních vedení elektrické energie, ropných plošin nebo železničních staveb, je sada funkcí pro inteligentní inspekce neuvěřitelně výkonná a usnadňuje inspekce pomocí dronů snížením nároků kladených na pilota. Znamená to, že komplexní a složitější inspekce mohou být ze začátku svěřeny zkušenějším pilotům, zatímco jejich opakované provádění již může být zajištěno pomocí pilotů, kteří zatím nemají tolik zkušeností.

Systém inteligentních inspekcí se skládá z několika částí.

Živý záznam mise

Navigace pomocí GPS bodů určuje vašemu dronu, kam letět, v jaké výšce a jakou rychlostí. Záznam živé mise je však pokročilejší. Uživatelé mohou zaznamenat každý jemný detail letové mise, jako je pohyb dronu, otočení gimbalu, fotografování, úroveň zvětšení obrazu pro vytvoření vzorové mise pro budoucí automatické inspekce. Díky tomu budou i ty nejsložitější inspekční projekty hračkou i pro piloty nováčky.

Kontrola prvku pomocí AI

Samotná povaha tradičních inspekčních prací je činí náchylnými k lidským chybám. Je zajímavé, že to platí pro většinu současných řešení inspekcí pomocí dronů na trhu a důvod je tento. Při provádění inspekcí dronem mohou jakékoliv drobné odchylky, ať už jsou způsobeny nestabilními povětrnostními podmínkami, pohybem gimbalu (zejména při vysokých úrovních přiblížení) a podobně, vést k významné změně pohledu kamery. Toto může zásadně ovlivnit přesnost a konzistenci pořízených údajů a ovlivnit celkovou inspekci.

S funkcí Kontrola prvku pomocí AI je tento problém výrazně minimalizován. Uživatelé mohou označit předměty při prvním letu (pomocí algoritmů AI), dron bude následně replikovat polohu, natočení gimbalu kamery a zvětšení automaticky během budoucích misí.

Waypoints 2.0

Waypoints 2.0 je vylepšený systém plánování misí, který umožňuje uživatelům vytvořit až 65 535 bodů trasy a nastavit více akcí pro jednu nebo více z užitečných zatížení, včetně užitečného zatížení třetích stran. S Waypoints 2.0 je plánování letových tras optimalizováno pro maximální flexibilitu a efektivitu, zejména u náročnějších inspekcí.

Řada M300 RTK a Zenmuse série H20 nabízí řadu rychlých funkcí pomocí jednoho kliknutí, které zvyšují použitelnost a jednoduchost ovládání pro operátory.

Mřížka fotografií s vysokým rozlišením

Při kontrole rozsáhlých aktiv, jako jsou nadzemní elektrická vedení nebo železnice, umožňuje fotografie s vysokým rozlišením uživatelům ušetřit čas a získat vysoce detailní snímky. Jednoduše ohraničte oblast zájmu v pohledu širokoúhlé kamery a kamera s proměnným ohniskem automaticky zachytí 20 detailních snímků. Tyto fotografie jsou uloženy společně s přehledovým snímkem, který lze následně zobrazit podrobněji.

Bezproblémové uživatelské rozhraní

Díky až čtyřem senzorům integrovaným do jednoho užitečného zatížení přináší Zenmuse H20T obrovské možnosti všestrannosti při provádění inspekcí. Aby uživatelé mohli co nejlépe využít tyto senzory, je ovládací aplikace DJI Pilot vybavena integrovaným uživatelským rozhraním, které vám umožní rychle přepínat mezi širokoúhlým, zoom a termálním pohledem a zobrazovat náhled zoomu v širokoúhlém nebo termálním pohledu kamery – to vše pomocí jediného klepnutí.

DJI Matrice 300 RTK také využívá nový systém zobrazení inspirovaný standardy civilního letectví. S primárním letovým displejem mají operátoři M300 RTK zjednodušený přístup k letovým a navigačním informacím v reálném čase.

Více informací najdete zde.

Od samého počátku vzniku společnosti DJI se hlavní vize společnosti zaměřuje na to, jak učinit komplexní technologii bezpilotních prostředků bezpečnou, spolehlivou a dostupnou. Řada M300 RTK a Zenmuse řady H20 nejsou výjimkou. Tyto produkty vycházejí ze spotřebitelské technologie DJI a přináší bezproblémová řešení pro průmyslové použití, ať už jde o inspekce, pátrání po osobách a jejich záchranu, hašení požárů a další.

Autor článku: Terry Mathebula DJI

Přeložil GEOTRONICS Praha