Top 7 špičkových vlastností P1

Co potřebujete vědět o vlajkové lodi DJI pro fotogrammetrii s full frame senzorem

Pokud jde o vytváření přesných 3D map nebo modelů reálných prostředí, je fotogrammetrie vhodnou technologií jak pro geodety, profesionály GIS i manažery AEC po celém světě. Fotogrammetrie je věda o sběru dat a měření z 2D fotografií, které byly pořízeny z různých směrů, často drony. Tyto fotografie jsou následně zpracovány pomocí fotogrammetrického softwaru k vytvoření 2D map s vysokým rozlišením a 3D rekonstrukcí. Z těchto přesných modelů lze měřit vzdálenosti, povrchy a objemy fyzických objektů.

Získání co nejpřesnějších údajů je cílem každého, kdo mapuje pomocí dronů. A tohoto cíle nelze dosáhnout, pokud uděláte kompromis co se týká senzorů.

P1, nejnovější užitečné zatížení DJI je navrženo k dosažení fotogrammetrické dokonalosti. P1 – dosud nejvýkonnější užitečné zatížení DJI Enterprise, slibuje bezprecedentní úroveň přesnosti, výkonu a vysoce přesného sběru dat.

Zde je top 7 funkcí, díky nimž je P1 novým standardem v leteckém průzkumu:

Vyšší rozlišení pro lepší přesnost

Kamera P1 integruje 45 megapixelový full-frame nízkošumový vysoce citlivý snímač s výměnnými objektivy s pevným ohniskem 24/35/50 mm.

Toto vyšší rozlišení se promítne i do přesnosti – a nakonec i přesnějších 3D modelů – ale univerzální užitečné zatížení P1 vám také poskytne větší míru flexibility při plnění požadavků projektu nebo klienta. Navíc, stejně jako většina ostatních geodetických kamer DJI, používá P1 globální mechanickou závěrku (dosaženou pomocí centrální listové závěrky) pro eliminaci zkreslení pohyblivé závěrky, což umožňuje kameře zvládnout rychlost závěrky až 1/2 000 sekundy.

Špičková kvalita dat pro lepší akční přehledy

Ne všechny projekty jsou tvořeny stejně. V rizikových prostředích, jako jsou skládky nebo stavby ve vysokých výškách, nemusí být umístění a zaměření pozemních kontrolních bodů (GCP) vždy možné. A proto P1 staví na pracovních postupech kinematického zpracování v reálném čase (RTK) a poskytuje záviděníhodnou přesnost až 3 cm horizontálně a 5 cm vertikálně, a to i bez GCP. Tímto způsobem stále můžete splnit přesnost na úrovni centimetrů potřebnou pro vaše výstupy a odvodit z nich užitečné informace.

 

Robustní gimbal pro robustní univerzálnost

P1 je vybaven 3osým stabilizovaným gimbalem, který kompenzuje jakýkoli rotační pohyb vašeho dronu (naklonění, sklopení a otočení). Senzor poskytuje plynulé a jasné snímky, které umožňují přesné shromažďování georeferenčních dat dronem s geodetickou přesností. Riziko děr v datech se tak stává zanedbatelným a již se nemusíte obávat nákladů spojených s opakovaným snímkováním.

Mimořádná účinnost pro mimořádné mise

Se Zenmuse P1 můžete během letu fotografovat každých 0,7 sekundy. Během našeho testování dokázal DJI Matrice 300 RTK vybavený P1 nasnímkovat 3 km2 během jediného letu s rozlišením snímku (GSD) 3 cm. Při dopředném překrytí 75 procent a bočním překrytí 55 procent byl dron schopen dosáhnout horizontální přesnosti 3 cm a vertikální přesnosti 5 cm. Tato působivá účinnost vám umožní dosáhnout mnohem více za kratší dobu.

Inteligentní šikmé snímkování pro inteligentní operace

Nová funkce Inteligentní šikmé snímkování vám také pomůže dosáhnout více za kratší dobu (a s menším úsilím). V tomto režimu se gimbal P1 během letu otáčí a zachycuje pět různých snímků z pěti různých úhlů po předem stanovené dráze letu.

Vámi zvolené letové parametry automaticky umožňují P1, aby se vyhnul pořizování zbytečných snímků (například těch na okraji mapovací oblasti) a pořídil pouze ty fotografie, které jsou nezbytné pro rekonstrukci oblasti zájmu.

Jaký dopad to má na účinnost dronu? Protože ušetříte čas pořizováním nepotřebných fotografií, můžete snadno překonat 7,5 km2 za jediný pracovní den (při GSD 3 cm). A po shromáždění vašich dat také potřebujete méně času a energie na jejich zpracování do výsledných dat.

 

Zcela nový TimeSync 2.0 pro všestrannou koordinaci

Technologie DJI TimeSync umožňuje dronu koordinovat kameru, letový ovladač, modul RTK a gimbal, aby bylo zajištěno, že jsou zaznamenány nejpřesnější informace o poloze pro každý snímek. Zatímco Phantom 4 RTK může nabídnout přesnost na milisekundové úrovni, TimeSync 2.0 posouvá přesnost ještě dále a zajistí synchronizaci na úrovni mikrosekund.

A nezapomeňme, že TimeSync upravuje geoprostorová data do středu kamery a zaznamenává je ve formátu EXIF a XMP, aby byla zachována přesnost dat během následného zpracování.

Bezproblémová integrace Terra pro bezproblémové následné zpracování

Nejlepší software pro následné zpracování dat zachycených pomocí dronů DJI pro mapování, jako jsou například M300 RTK a P1, je oficiální software DJI: DJI Terra.

DJI Terra je software pro mapování a měření pomocí dronů typu vše v jednom, nabitý všemi funkcemi, které potřebujete k plánování, vizualizaci, zpracování a analýze leteckých dat. Jelikož je toto intuitivní a snadno použitelné řešení fotogrammetrie pomocí dronů omtimalizované pro použití s vlajkovou lodí DJI, dronem M300RTK a užitečným zatížením DJI, můžete od Terra očekávat nejpodrobnější a nejpřesnější 3D modely a měření.

Je také třeba poznamenat, že Terra od svého spuštění exponenciálně optimalizovala rychlost zpracování a nyní je efektivnější než kdy dříve. Umožňuje geodetům pracovat na mapovacích misích v reálném čase a přichází s úhlednými automatizačními funkcemi, jako je Předmět zájmu, která umožňuje provést rekonstrukci modelu pouze v konkrétní cílové oblasti.

 

Fotogrammetrická kamera

Řešení P1 je stěžejní pro vizi DJI vytvořit integrovaný ekosystém produktů, optimalizovat drony pro sběr geoprostorových dat a posunout se směrem k záměrům.

Tato špičková užitečná zátěž umožní profesionálům fotogrammetrie rychleji a efektivněji provádět složité mise a umožní jim získat snímky v ultra vysokém rozlišení, které jsou nezbytné pro vytváření podrobných 2D ortomozaik a 3D rekonstrukcí pro geologické průzkumy, hydraulické inženýrství, památkovou péči a mnohem víc. Bezproblémová kompatibilita kamery P1 se softwarem DJI Terra mezitím umožní týmům rychle pořídit a vizualizovat data v reálném čase a v konečném důsledku zkrátit dobu jejich následného zpracování.

Autor článku: Ishveena Singh DJI

Přeložil GEOTRONICS Praha